HP 15s Dizüstü Bilgisayar ( 6G0H5EA )

Zombie Escape Yöneticisi
Yönetici
Sunucu Yöneticisi
Selam, geçenlerde günlük kullanım için laptop almıştım ancak internette herhangi bir detaylı incelemesini göremediğim için ben yapayım dedim.

Ürünün fiyatı şuanda ortalama 10.000-11.000TL ama indirim zamanları 8.500-9.500 TL bandına düşüyor, hatta şuanda indirimde 9.500TL fiyatı.

Ürünün artıları;

* işlemci(i3 1215u), ram(8gb 3200mhz) ve monitör(1080p-ips) kalitesi bu fiyata göre çok iyi.
* Nvme ssd ile geliyor.
* Fiyatının ucuz olmasına rağmen işlemcide dahili olan ekran kartı AAA seviyesindeki oyunlar hariç fena değil.

Ürünün eksileri;

* Pil kapasitesi düşük, ortalama 2 saat götürüyor.
* Kasasının içinde yer olmasına rağmen 2. bir m2 ssd veya sata hdd yuvası yok, kapasiteyi artırmak için mevcut ssd nin çıkarılması gerekiyor.
* Ethernet portu yok, sadece 2 usb 3.0 girişi ve 1 type c girişi mevcut.
* wi-fi kartı olarak diğer iç donanımlara göre daha eski bir parça kullanılmış.
* klavye kalitesi kötü.

Genel bakış;

Günlük kullanım için güncel ve hafif bir bilgisayara ihtiyacınız varsa iş görür. Üniversitede yurtta kalacaksanız ve oyuncu bilgisayarı almaya paranız yetmiyor ise kaliteli grafikler isteyen oyunların dışındaki oyunları sorunsuz oynatıyor. 256gb ssd oyun için yeterli gelmeyebilir, ekstra slot olmadığı için bilgisayardakini sökmek zorunda kalabilirsiniz veya elinizde yüksek kapasiteli bir hafıza kartı varsa o da iş görür. Bluetooth ile dosya aktarımı yapıyorsanız veya yüksek hızlarda wi-fi kullanıyorsanız onu henüz test edemedim ancak donanım eski olduğu için 70-100 mbps hızındaki interneti tam verimli kullanabileceğinizi sanmıyorum. Hem ethernet kullanmak hem usb portlarını artırmak için bunun gibi bir ürünü kullanabilirsiniz ben satın aldım çok iyi iş görüyor.

Bilgisayar windows 10 ile düzgün çalışmıyor uygun sürücülerin tamamı yok. Tam verim alabilmek için windows 11 kullanmanız gerekiyor.

Oyun için almadığımdan dolayı çok test edemedim ama bazı oyunlarda aldığım fps değerleri şöyle;
Not: 1x8gb ram ile aldığım değerlerdir, 2x8gb yükselttiğim zaman konuyu güncelleyeceğim.

League of legends - 1080p düşük ayarlarda 70 110 arası
Fifa 22 - 1080p en düşük ayarlarda 60 üstü
battlebit remastered - 1080p en düşük ayarlarda 60-75 arası

Ekstra ram eklemek isteyenler için ve ssd yi değiştirmek isteyenler için aldığım ürünler şunlar;

Ram linki
Ssd linki

Bilgisayarın içinin fotoğrafları ;

Not: Kasayı açarken üst ve alt 3 lü vidaya ulaşmak için plastik yükselticilerin tam söküldüğünden emin olun yoksa plastik elinizde kalır yapışkanı kasada kalır.(tecrübeyle sabit)

Not2: Sağ üst köşedeki vida diğer vidalardan farklı, söktüğünüz vidalara dikkat edin farklı vidayı farklı yuvaya takmaya çalışırken kasaya zarar verebilirsiniz.

Son düzenleme:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar